Skip to content
Pagrindinis » Šlapimo pūslės piktybiniai navikai

Šlapimo pūslės piktybiniai navikai

Šlapimo pūslės piktybiniai navikai: simptomai, diagnozė ir gydymo galimybės

Šlapimo pūslės vėžys yra viena iš dažniausių šlapimo takų onkologinių ligų, kuri gali turėti rimtų pasekmių paciento gyvenimo kokybei ir sveikatai. Suvokimas apie šią ligą, jos simptomus, diagnostikos metodus ir gydymo galimybes padės geriau suprasti šlapimo pūslės navikų pobūdį ir kaip su jais kovoti.

Šlapimo pūslės piktybinių navikų rūšys

Piktybiniai navikai šlapimo pūslėje gali būti skirstomi į kelias pagrindines rūšis:

1. Urotelinis karcinoma

Urotelinis karcinoma, dar vadinamas tranziciniu ląstelių karcinoma, yra dažniausia šlapimo pūslės vėžio forma. Jis kyla iš urotelinių ląstelių, kurie sudaro šlapimo pūslės vidinę struktūrą. Dažniausiai pasitaiko vyresnio amžiaus žmonėms, ypač tiems, kurie buvo veikiami tam tikrų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, anilino dažų.

2. Plokščialąsčių karcinoma

Plokščialąsčių karcinoma yra retesnė šlapimo pūslės vėžio forma, kuri gali atsirasti dėl lėtinio dirginimo, pavyzdžiui, esant ilgalaikiam šlapimo takų uždegimui. Ši forma dažniau pasitaiko šalyse, kuriose yra didesnė šlapimo pūslės schistosomozės infekcijos paplitimo rizika.

3. Adenokarcinoma

Adenokarcinoma yra viena iš retesnių šlapimo pūslės vėžio rūšių, kuri kyla iš liaukinių ląstelių. Tai taip pat gali būti susijusi su lėtiniu dirginimu ar uždegimu.

Simptomai

Šlapimo pūslės piktybiniai navikai gali rodyti įvairius simptomus, kurie gali skirtis priklausomai nuo naviko dydžio ir stadijos:

1. Kraujas šlapime

Vienas iš pirmųjų simptomų, kuris turėtų sunerimti, yra kraujo buvimas šlapime (hematurija). Tai gali būti matoma akivaizdžiai arba pastebima šlapimo tyrimų metu.

2. Skausmas šlapinantis

Pacientai gali patirti skausmą arba deginimą šlapinimosi metu, kuris dažnai yra susijęs su šlapimo pūslės dirginimu.

3. Dažnas šlapinimasis

Pacientai gali jausti poreikį šlapintis dažniau nei įprasta, net ir tuo atveju, jei šlapimo kiekis yra minimalus.

4. Nugaros skausmas

Navikai, esantys šalia šlapimo pūslės, gali sukelti nugaros skausmą arba diskomfortą.

Diagnostika

Ligos diagnozė gali būti sudėtinga, nes simptomai gali būti panašūs į kitų šlapimo takų sutrikimų. Diagnostiniai metodai apima:

1. Šlapimo analizė

Pirmasis žingsnis diagnozuojant šlapimo pūslės vėžį yra šlapimo tyrimas, kurio metu tiriamas kraujas ar kitos neįprastos medžiagos.

2. Cistoskopija

Cistoskopija yra invazinė procedūra, kurioje naudojamas plonas, lankstus vamzdelis su kamera, leidžiantis gydytojams tiesiogiai peržiūrėti šlapimo pūslės vidų ir paimti biopsiją, jei tai būtina.

3. Vaizdo tyrimai

Ultragarso, kompiuterinės tomografijos (KT) ir magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai padeda gydytojams įvertinti naviko išsidėstymą ir dydį.

Gydymas

Šlapimo pūslės piktybinių navikų gydymas priklauso nuo naviko tipo, stadijos ir paciento bendros būklės:

1. Chirurginis gydymas

Chirurginė intervencija yra dažniausiai naudojamas šlapimo pūslės vėžio gydymo metodas. Priklausomai nuo naviko stadijos, gali būti atliekama transuretralinė rezekcija (TURBT) arba cistektomija (šlapimo pūslės pašalinimas).

2. Chemoterapija

Chemoterapija gali būti skiriama kartu su chirurgija arba kaip paliatyvus gydymas pažengusiems navikams. Ji veikia, slopindama navikų ląstelių augimą ir dauginimąsi.

3. Radioterapija

Radioterapija gali būti naudojama kaip papildomas gydymo metodas, siekiant sumažinti naviko dydį prieš operaciją arba kaip paliatyvinė priežiūra pažengusių stadijų atveju.

4. Imunoterapija

Naujesni gydymo metodai, tokie kaip imunoterapija, skirti stiprinti organizmo imuninę sistemą kovai su vėžiu ir gali būti naudojami pacientams, kuriems nepadėjo tradiciniai gydymo metodai.

Išvados

Šlapimo pūslės piktybiniai navikai yra rimta sveikatos problema, reikalaujanti skubaus dėmesio ir gydymo. Ankstyva diagnostika, tinkama gydymo strategija ir pacientų informuotumas gali žymiai pagerinti gydymo rezultatus. Svarbu, kad pacientai būtų aktyvūs savo sveikatos priežiūros procese ir konsultuotųsi su specialistais, jei pastebi bet kokius nerimą keliančius simptomus. Regularūs medicininiai patikrinimai ir prevencinės priemonės gali padėti sumažinti šlapimo pūslės vėžio riziką ir pagerinti gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *