Motinos infekcinės ir parazitinės ligos, klasifikuojamos kitur, komplikuojančios nėštumą, gimdymą ir pogimdyminį laikotarpį, yra svarbus aspektas, kurio negalima ignoruoti planuojant vaisingumą, stebint nėštumą ir teikiant pogimdyminę priežiūrą. Šios ligos gali turėti rimtų pasekmių tiek motinai, tiek vaisiui, todėl būtina jas atidžiai stebėti ir valdyti.
Įvadas
Nėštumo metu moters organizmas patiria daugybę fiziologinių pokyčių, kurie gali padidinti jautrumą infekcijoms ir parazitams. Šių ligų įtaka gali būti įvairi: nuo lengvų simptomų iki sunkių komplikacijų, galinčių kelti grėsmę gyvybei. Pagal Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenis, infekcijos ir parazitinės ligos yra viena iš pagrindinių mirties priežasčių moterų, kurioms yra nėštumas.
Dažniausios infekcinės ligos
1. Virusinės infekcijos
Gripo virusas – A ir B tipo gripo virusai gali komplikuoti nėštumą. Moterims, nėštumo metu užsikrėtusioms gripu, pasireiškia didesnė komplikacijų rizika, tokių kaip plaučių uždegimas. Be to, gripas gali sukelti priešlaikinį gimdymą.
COVID-19 – Nėštumo metu sergančios moterys, užsikrėtusios COVID-19, gali patirti sunkių simptomų, o tai gali turėti poveikį tiek motinos, tiek vaisiaus sveikatai. Tyrimai rodo, kad nėščiosios, sirgusios COVID-19, dažniau patiria komplikacijas, tokias kaip preeklampsija ar priešlaikinis gimdymas.
2. Bakterinės infekcijos
Žarnyno infekcijos – Šios infekcijos, pavyzdžiui, sukeltos Salmonella ar Listeria bakterijų, gali sukelti sunkius simptomus nėščioms moterims ir paveikti vaisiaus vystymąsi. Listeriosis gali sukelti priešlaikinį gimdymą ir vaisiaus žūtį.
Šlapimo takų infekcijos (ŠTI) – Nėščios moterys yra linkusios į ŠTI dėl hormoninių pokyčių ir fiziologinių pakitimų. Negydomos ŠTI gali sukelti inkstų uždegimą, o tai gali turėti sunkių pasekmių tiek motinai, tiek vaisiui.
Parazitinės ligos ir jų poveikis nėštumui
1. Toksoplazmozė
Toksoplazmos sukėlėjas Toxoplasma gondii gali būti perduodamas per teršalais užterštą maistą ar kontaktu su katėmis. Toksoplazmozė nėštumo metu gali sukelti sunkių apsigimimų arba vaisiaus mirtį.
2. Malerija
Malerija yra viena iš pavojingiausių infekcinių ligų nėštumo metu. Ypač didelė rizika kyla moterims, gyvenančioms endeminėse malerijos regionuose. Malerija gali sukelti anemiją, priešlaikinį gimdymą ir naujagimių mirtį.
3. Giardiazė
Giardia intestinalis sukeliama parazitinė liga, kuri gali sukelti virškinimo problemas ir sutrikdyti maisto medžiagų pasisavinimą. Nėščios moterys, užsikrėtusios giardiaze, gali patirti viduriavimą, pilvo skausmus ir dehidrataciją.
Rizikos veiksniai ir profilaktika
Nėščioms moterims, turinčioms rizikos veiksnių, tokių kaip susilpnėjusi imuninė sistema, praeityje buvusios infekcijos ar gyvenimo sąlygos, gali kilti didesnė rizika susirgti infekcinėmis ir parazitinėmis ligomis. Prevencija apima:
- Reguliarų medicininį patikrinimą ir nėštumo priežiūrą;
- Asmens higienos laikymąsi;
- Sveiko maisto vartojimą ir vengimą neapdorotų ar nepatikrintų produktų;
- Vakcinas ir profilaktinius vaistus, jeigu rekomenduoja gydytojas.
Išvados
Infekcinės ir parazitinės ligos, klasifikuojamos kitur, gali rimtai komplikuoti nėštumą, gimdymą ir pogimdyminį laikotarpį. Svarbu atidžiai stebėti ir valdyti šias ligas, kad būtų sumažinta komplikacijų rizika tiek motinai, tiek vaisiui. Nėščios moterys turėtų bendradarbiauti su savo sveikatos priežiūros specialists ir laikytis visų nustatytų rekomendacijų, siekiant užtikrinti saugų nėštumą ir sveiką naujagimį.
