Skip to content
Pagrindinis » Kiti elgesio ir emocijų sutrikimai, dažniausiai prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje

Kiti elgesio ir emocijų sutrikimai, dažniausiai prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje

Kiti elgesio ir emocijų sutrikimai, dažniausiai prasidedantys vaikystėje ir paauglystėje

Vaikystė ir paauglystė yra kritiniai laikotarpiai, kuriais formuojasi asmenybė, socialiniai įgūdžiai ir emocinė sveikata. Šiuo laikotarpiu gali pasireikšti įvairūs elgesio ir emocijų sutrikimai, kurie gali turėti ilgalaikių pasekmių. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausiai pasitaikančius sutrikimus, jų simptomus, priežastis ir galimus gydymo būdus.

Elgesio sutrikimai

Apibrėžimas ir tipai

Elgesio sutrikimai apima plataus spektro problemų, susijusių su elgesiu ir socialiniais įgūdžiais. Dažniausiai pasitaikantys elgesio sutrikimai yra:

– **Varžymosi elgesio sutrikimas** (Oppositional Defiant Disorder, ODD)
– **Elgesio sutrikimas** (Conduct Disorder, CD)

Varžymosi elgesio sutrikimas (ODD)

ODD pasireiškia nuolatiniu pasipriešinimu autoritetams, emocijų nestabilumu ir provokuojančiu elgesiu. Vaikai, turintys šį sutrikimą, gali dažnai ginčytis su suaugusiaisiais, nepaisyti taisyklių ir elgtis nepriimtinai.

Simptomai:
– Dažnos nuotaikų kaitos
– Apsunkintas bendravimas su suaugusiaisiais
– Neigiamas, priešiškas arba iššūkių keliantis elgesys

Priežastys:
ODD vystymuisi gali turėti įtakos genetiniai veiksniai, šeimos aplinka, socialiniai veiksniai ir vaikystėje patirtos trauma.

Elgesio sutrikimas (CD)

CD yra sunkesnė problema, kuri dažniausiai pasireiškia vyresniems vaikams ir paaugliams. Tai apima nuolatines elgesio problemas, kurios pažeidžia socialines normas ir teisinius reglamentus.

Simptomai:
– Agresyvus elgesys, įskaitant smurtą prieš žmones arba gyvūnus
– Vandalizmas
– Apgaulė arba vagystė

Priežastys:
CD dažnai susijęs su ankstyvais elgesio sutrikimais, šeimos disfunkcija, nusikalstama atmosfera arba psichologinėmis problemomis.

Emocijų sutrikimai

Depresija

Vaikų ir paauglių depresija gali būti sunki problema, reikalaujanti profesionalios pagalbos. Dažnai ji neatsispindi tik liūdesiu; ji gali pasireikšti nuovargiu, jutimo ir susidomėjimo praradimu.

Simptomai:
– Ilgalaikis liūdesys arba dirglumas
– Energijos stoka
– Miego ir apetito pokyčiai

Priežastys:
Depresijai įtakos gali turėti genetika, psichologinės traumos, socialiniai veiksniai ir biologiniai aspektai.

Nusidėvėjimo sutrikimas

Nusidėvėjimo sutrikimas (Anxiety Disorders) apima įvairius sutrikimus, kurie sukelia perdėtą nerimą ir baimes. Vaikams ir paaugliams dažnai išsivysto socialinė baimė, generalizuotas nerimas ar obsesinis-kompulsinis sutrikimas.

Simptomai:
– Per didelis nerimas ir neramumas
– Fiziniai simptomai, tokie kaip širdies plakimas, prakaitavimas
– Vengimas situacijų, kurios sukelia stresą

Priežastys:
Nusidėvėjimo sutrikimai gali būti susiję su genetika, neurobiologija, patirtomis traumomis ar socialiniais veiksniais.

Gydymas ir prevencija

Psichologinė terapija

Psichologinė terapija, tokia kaip kognityvinė elgesio terapija (KET), gali būti labai efektyvi gydant įvairius elgesio ir emocijų sutrikimus. Terapija padeda vaikams suprasti savo mintis, emocijas ir elgesį, o taip pat suteikia įgūdžių, kaip spręsti problemas ir valdyti stresą.

Vaistai

Kai kuriais atvejais vaistai gali būti naudingi gydant sunkius sutrikimus, tokius kaip depresija ar stiprus nerimas. Vaistų paskyrimą turėtų atlikti tik gydytojas, atsižvelgdamas į individualias paciento aplinkybes.

Socialinė parama ir šeimos dalyvavimas

Šeimos palaikymas ir socialiniai įgūdžiai taip pat yra svarbūs gydymo komponentai. Tėvai ir artimieji gali padėti vaikui jaustis saugiai ir palaikyti jį socialinėse sąlygose.

Išvados

Elgesio ir emocijų sutrikimai, pradėjęsi vaikystėje ar paauglystėje, gali turėti didelį poveikį vaiko raidai ir kasdieniam gyvenimui. Laiku atpažįstant simptomus ir teikiant tinkamą pagalbą, galima sumažinti neigiamus padarinius ir padėti jauniems žmonėms sėkmingai integruotis į visuomenę. Svarbu atkreipti dėmesį į vaikų emocinę būklę ir suteikti jiems reikalingą paramą, kad jie galėtų augti sveiki ir laimingi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *