Jei skauda ausį, tai gali būti nemalonus pojūtis, kuris dažnai sukelia diskomfortą ir nerimą. Ausų skausmas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, todėl svarbu žinoti, kada ir kaip reaguoti. Šiame straipsnyje aptarsime dažniausias ausų skausmo priežastis, simptomus, diagnozavimo būdus ir gydymo galimybes.
Dažniausios ausų skausmo priežastys
Ausų skausmas gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, kurios gali būti susijusios su vidinėmis ar išorinėmis ausų problemomis. Štai keletas dažniausių priežasčių:
1. Ausų uždegimas (otitas)
Otitas yra viena iš dažniausių ausų skausmo priežasčių, ypač vaikams. Tai gali būti vidurinės ausies uždegimas, kuris dažnai atsiranda po peršalimo ar gripo. Simptomai gali apimti:
– Aštrų arba pulsuojantį skausmą
– Temperatūros padidėjimą
– Išskyros iš ausies (paprastai geltonos arba žalios)
– Klausos sutrikimą
2. Išorinės ausies uždegimas (otitis externa)
Išorinės ausies uždegimas, dar vadinamas „plaukiko ausimi“, gali atsirasti dėl vandens patekimo į ausį, kuris sukelia dirginimą ir infekciją. Tyčia į ausį kišant įvairius daiktus, tai taip pat gali sukelti infekciją.
– Skausmas, ypač kai liečiama ausies tragus
– Niežėjimas
– Išskyros iš ausies
3. Sinuso ir viršutinių kvėpavimo takų infekcijos
Sinuso infekcijos gali sukelti slėgį ir diskomfortą ausyse. Dėl sinusų uždegimo gali kauptis skystis, kuris spaudžia vidurinę ausį.
– Galvos skausmas
– Nosies užgulimas
– Ausų „spaudimo“ jausmas
4. Ausų traumų arba svetimkūnių buvimas
Traumos, tokios kaip smūgiai į ausį ar svetimkūniai, gali sukelti stiprų skausmą. Be to, ausų krapštymas ar kišimas daiktais gali pažeisti ausies kanalą.
Simptomai, lydintys ausų skausmą
Skausmas ausyje būna ne vienintelis simptomas, ir dažnai jis gali būti kartu su kitais požymiais.
1. Klausos praradimas
Klausos praradimas gali būti viena iš pasekmių, kai yra ausų uždegimas arba skystis vidurinėje ausyje. Tai gali būti laikinai arba nuolatinis, priklausomai nuo problemos sunkumo.
2. Tinnitus (skambėjimas ausyse)
Kai kurie žmonės gali patirti skambesį ausyse, žinomą kaip tinnitus. Tai gali būti nuolatinis arba epizodinis ir gali pablogėti su ausies skausmu.
3. Temperatūros pakilimas
Infekcinės ligos gali sukelti temperatūros padidėjimą. Jei kartu su ausų skausmu turite karščiavimą, tai gali rodyti infekciją.
Kaip diagnozuojamas ausų skausmas
Diagnozuoti ausų skausmą gali padėti gydytojas. Paprastai tai vyksta atliekant šiuos žingsnius:
1. Gydymo istorija ir simptomų vertinimas
Gydytojas paprastai pradeda nuo istorijos aprašymo, paklausdami jums apie simptomus, galimas traumas ir neseniai patirtas ligas.
2. Fizinis ištyrimas
Fizinis gydytojo ištyrimas apima otoskopijos atlikimą, kurios metu gydytojas naudoja specialų instrumentą, kad apžiūrėtų ausies kanalą ir būgnelius.
3. Papildomi tyrimai
Priklausomai nuo simptomų, gydytojas gali rekomenduoti papildomus tyrimus, pvz., klausos bandymus, kompiuterinę tomografiją (CT) ar magnetinio rezonanso tomografiją (MRT).
Gydymo galimybės
Kai nustatoma ausų skausmo priežastis, galima pradėti gydymą. Gydymas gali skirtis priklausomai nuo būklės:
1. Antibiotikai
Jei ausų skausmą sukelia bakterinė infekcija, gydytojas gali paskirti antibiotikų. Svarbu užbaigti visą gydymo kursą, net jei simptomai išnyksta anksčiau.
2. Skausmą malšinantys vaistai
Skausmui malšinti gali būti rekomenduojami nereceptiniai vaistai, tokie kaip ibuprofenas arba paracetamolis.
3. Namų gydymo priemonės
Kai kurie žmonės gali rasti palengvėjimą naudodami šiltas kompresus ant skaudamos ausies arba vartodami dekoncentruojančius vaistus, kad sumažintų sinusų spaudimą.
4. Chirurgija
Keliomis atvejais, kai ausų uždegimas yra sunkus arba pasikartojantis, gali prireikti chirurginio gydymo, pvz., ausies vamzdelių įdėjimo.
Išvados
Ausų skausmas gali būti ne tik skausmingas, bet ir trikdantis kasdienį gyvenimą. Supratę galimas priežastis ir simptomus, galite laiku kreiptis į gydytoją, kad gautumėte reikiamą pagalbą. Niekada nesibaigia tai, kad uždegimas ar infekcija gali turėti rimtų pasekmių, todėl svarbu būti budriems ir reaguoti laiku. Leiskite sau laiku pasveikti ir pasikonsultuokite su specialistu, jei ausies skausmas nepraeina arba tampa ypač stiprus.
