Skip to content
Pagrindinis » Henoch-Shonlein purpura

Henoch-Shonlein purpura

Henoch-Schönlein purpura (HSP) yra sisteminė kraujagyslių liga, kuri dažniausiai pažeidžia mažus kraujagysles ir pasireiškia įvairiausiais simptomais. Ši liga labiausiai paplitusi vaikams, tačiau ji gali pasireikšti ir suaugusiesiems. HSP yra imuninės sistemos sutrikimas, kuris sukelia uždegimą kraujagyslėse ir gali turėti rimtų pasekmių.

Henoch-Schönlein purpura apibrėžimas

HSP, dar žinoma kaip IgA vaskulitas, yra sisteminė liga, kurioje vyrauja odos, sąnarių, virškinimo trakto ir inkstų pažeidimai. Ši liga dažniausiai pasireiškia po virusinės infekcijos arba alerginės reakcijos. Henoch-Schönlein purpura pasižymi specifiniais simptomais, įskaitant purpurines dėmes odoje, sąnarių skausmą, pilvo skausmą bei galimą inkstų pažeidimą.

HSP simptomai

Purpurinės dėmės odoje

Druskos dėmės (petechijos) yra vienas iš ryškiausių HSP simptomų. Šios dėmės gali atsirasti ant kojų, sėdmenų ir kartais rankų. Dėl pažeistų kapiliarų, kraujas išsilieja į odą, sukeldamas violetinės spalvos pāskaitę. Šios dėmės paprastai neskausmingos ir neišnyksta spaudžiant.

Sąnarių skausmas

HSP taip pat gali sukelti sąnarių skausmą ir patinimą, dažniausiai pasireiškiančius kelio ir kulkšnies sąnariuose. Skausmas gali būti intensyvus ir trukti nuo kelių dienų iki kelių savaičių. Sąnariai gali jaustis šilti ir jautrūs.

Pilvo skausmas

Pilvo skausmas yra dar vienas dažnas HSP simptomas. Skausmas gali būti aštrus ir laikinas, be to, jis gali būti susijęs su vėmimu, viduriavimu ar krauju išmatose. Pilvo skausmas gali atsirasti dėl žarnyno kraujagyslių uždegimo ir sumažėjusio kraujo pritekėjimo.

Inkstų pažeidimas

Inkstų pažeidimai gali būti rimta HSP komplikacija. Kai kuriems pacientams gali pasireikšti hematurija (kraujas šlapime) arba proteinurija (baltymas šlapime). Inkstų funkcijos sutrikimas gali būti laikinas, tačiau kai kuriais atvejais gali būti rimtesnių pasekmių.

Henoch-Schönlein purpura priežastys

HSP nėra visiškai suprantama liga, tačiau manoma, kad ji susijusi su imuninės sistemos sutrikimais. Daugeliu atvejų liga išsivysto po virusinės infekcijos, tokios kaip gripas ar kitų kvėpavimo takų infekcijų. Be to, ligą taip pat gali sukelti tam tikri vaistai, maisto alergijos ar infekcijos.

Diagnostika

HSP diagnozė paprastai grindžiama klinikiniais simptomais ir fiziniu ištyrimu. Gydytojas gali atlikti šiuos tyrimus:

  • Kraujo tyrimai: kraujo tyrimai padeda nustatyti uždegimo rodiklius ir inkstų funkciją.
  • Šlapimo tyrimas: šlapimo analizė gali atskleisti kraują ar baltymus, rodančius inkstų pažeidimą.
  • Odos biopsija: nors paprastai nėra reikalinga, odos biopsija gali padėti patvirtinti diagnozę.

Gydymas

HSP gydymas dažniausiai yra simptominis, nes liga dažniausiai išnyksta savaime. Svarbu stebėti pacientų būklę ir, jei reikia, imtis atitinkamų priemonių. Gydymo galimybės apima:

  • Skysčių ir poilsio užtikrinimas: pacientams, patiriančiam stiprų skausmą, svarbu užtikrinti tinkamą hidrataciją ir poilsį.
  • Skausmą mažinantys vaistai: NVNU (nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo) gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą.
  • Corticosteroidai: sunkesniais atvejais, kai pažeidžiama inkstų funkcija ar atsiranda kitų rimtų simptomų, gali prireikti skirti kortikosteroidus.

Prognozė ir prevencija

Dauguma pacientų, sergančių HSP, pasveiksta be rimtų komplikacijų. Tačiau kai kurie pacientai gali patirti inkstų funkcijos sutrikimus net ir po ligos simptomų išnykimo. Prevencijos metodų nėra, tačiau imuninės sistemos stiprinimas ir sveikas gyvenimo būdas gali padėti sumažinti riziką.

Henoch-Schönlein purpura yra sudėtinga liga, reikalaujanti atidžios medicininės priežiūros ir palaikymo. Laikantis tinkamos gydymo ir stebėjimo strategijos, dauguma pacientų gali atsigauti be ilgalaikių pasekmių. Svarbu, kad pacientai ir jų šeimos nariai būtų informuoti apie šią ligą, kad galėtų laiku reaguoti į simptomus ir ieškoti medicininės pagalbos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *