Skip to content
Pagrindinis » Endometriozė

Endometriozė

Endometriozė yra sudėtinga ir dažnai skausminga liga, paveikianti moterų reprodukcinę sistemą. Tai būklė, kai endometriumo audinys, kuris paprastai apima vidinę gimdos sienelę, auga už jos ribų. Šiame straipsnyje aptarsime endometriozės priežastis, simptomus, diagnostiką, gydymo galimybes ir gyvenimo būdo pokyčius, kurie gali padėti moterims, susiduriančioms su šia liga.

Endometriozės priežastys

Endometriozė yra liga, kurios tikrosios priežastys vis dar nėra visiškai suprantamos. Tačiau medicinos mokslininkai siūlo keletą hipotezių, kurios gali padėti paaiškinti, kodėl ši liga vystosi.

Atvirkštinė menstruacija

Vienas iš populiariausių paaiškinimų yra atvirkštinė menstruacija. Tai reiškia, kad kraujas, kuriame yra endometrio audinių dalelių, gali nutekėti per kiaušintakius į pilvo ertmę, o ne iš organizmo. Šios endometrio dalelės gali įsitvirtinti ir augti nepageidaujamose vietose.

Imuninės sistemos veiklos sutrikimai

Kita teorija yra ta, kad imuninė sistema nesugeba atpažinti ir pašalinti endometriumo audinio, kuris auga už gimdos. Esant silpnai imuninei sistemai, šis audinys gali toliau augti ir sukelti uždegimą.

Genetiniai veiksniai

Kai kurie tyrimai rodo, kad endometriozė gali būti paveldima. Moterims, kurių šeimoje yra buvę atvejų, dažniau pasireiškia ši liga. Tačiau daugiau tyrimų reikalinga šiai teorijai patvirtinti.

Endometriozės simptomai

Endometriozės simptomai gali skirtis priklausomai nuo ligos sunkumo ir lokalizacijos. Kai kuriose moterims simptomai gali būti lengvi, o kitose – labai ryškūs. Dažniausi simptomai yra:

Menstruaciniai sutrikimai

Moterims, sergančioms endometrioze, gali pasitaikyti stiprus skausmas menstruacijų metu, kartais vadinamas dismenorėja. Šis skausmas gali būti stipresnis nei įprastai, ir jis gali plisti į apatinę nugaros dalį ar šlaunis.

Rimtai skausmingi lytiniai santykiai

Moterims su endometrioze lytinių santykių metu gali pasireikšti skausmas, o tai gali paveikti seksualinį gyvenimą ir santykius.

Nevaisingumas

Endometriozė gali būti viena iš nevaisingumo priežasčių. Moterims, kurioms diagnozuota ši liga, gali būti sunkiau pastoti, nes endometrio audinys gali paveikti kiaušintakius ar ovuliaciją.

Virškinimo sutrikimai

Kai endometriozė paveikia žarnyną, moterims gali pasireikšti virškinimo sutrikimai, tokie kaip pilvo skausmas, viduriavimas, vidurių užkietėjimas ir kiti diskomforto pojūčiai.

Endometriozės diagnostika

Diagnostika gali būti sudėtinga, nes endometriozės simptomai gali būti panašūs į kitų ligų. Dažniausiai naudojami diagnostikos metodai apima:

Paciento anamnezė

Pirmas žingsnis diagnozuojant endometriozę yra išsami paciento anamnezė. Gydytojas užduos klausimus apie simptomus, menstruacinį ciklą ir šeimos istoriją.

Fiziniai tyrimai

Gydytojas gali atlikti dubens tyrimus norėdamas patikrinti, ar nėra skausmingų vietų, cistų ar kitų anomalijų.

Vaizdo tyrimai

Ultragarsas dažnai naudojamas nustatyti cistas ar kitus pokyčius. Būtent transvaginalinis ultragarsas gali būti naudingas vizualizuojant endometriozės pažeidimus.

Laparoskopija

Galutinis ir patikimiausias diagnostikos metodas yra laparoskopija. Atliekant šią procedūrą gydytojas per mažas skylutes pilvo ertmėje gali apžiūrėti vidaus organus ir paimti mėginius, kurie bus ištirti mikroskopu.

Endometriozės gydymo galimybės

Gydymo metodai gali skirtis priklausomai nuo ligos sunkumo, simptomų ir moters amžiaus. Galimos gydymo galimybės apima:

Vaistai

Skirtas skausmo mažinimui ir menstruacijų simptomų valdymui. Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) gali padėti sumažinti skausmą.

Hormono terapija

Kontroliuojama hormonų terapija gali sumažinti arba sustabdyti menstruacijas, kas gali padėti valdyti endometriozės simptomus. Tai gali būti kontraceptikai, hormoniniai implantai ar kitos hormonalios terapijos formos.

Chirurginis gydymas

Kai kuriais atvejais, ypač esant dideliems pokyčiams, gali prireikti chirurginės intervencijos. Chirurgas gali iškirpti endometriozės židinius, kad sumažintų skausmą ir pagerintų vaisingumą.

Alternatyvūs gydymo metodai

Kai kurios moterys renkasi alternatyvius gydymo metodus, tokius kaip akupunktūra, dietinės korekcijos, vitamino D papildai. Tačiau šių metodų efektyvumas skiriasi ir reikalauja daugiau mokslinių tyrimų.

Gyvenimo būdo pokyčiai ir parama

Moterims, kenčiančioms nuo endometriozės, gali būti naudinga atlikti tam tikrus gyvenimo būdo pokyčius:

Vengti streso

Stresas gali paveikti hormonų pusiausvyrą ir simptomų intensyvumą. Rekomenduojama užsiimti atsipalaidavimo technikomis, tokiomis kaip joga ar meditacija.

Subalansuota mityba

Sveika ir subalansuota mityba gali padėti sumažinti uždegimą. Rekomenduojama vartoti daugiau vaisių, daržovių, ryžių ir grūdų, tuo pačiu sumažinant raudonos mėsos ir perdirbtų maisto produktų kiekį.

Fizinis aktyvumas

Reguliari fizinė veikla gali padėti sumažinti skausmą ir stresą, taip pat pagerinti bendrą sveikamą.

Parama ir konsultacijos

Bendraujant su specialistais ar moterimis, turinčiomis panašių problemų, galima gauti emocinę pagalbą ir informacijos, kuri gali palengvinti ligos valdymą.

Endometriozė yra rimta ir sudėtinga liga, kuri reikalauja tinkamos diagnostikos, gydymo ir gyvenimo būdo pokyčių. Sužinodamos apie savo ligą ir ieškodamos profesionalios pagalbos, moterys gali geriau valdyti simptomus ir pagerinti savo gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *