Skip to content
Pagrindinis » Burnos vėžys (vaizdai)

Burnos vėžys (vaizdai)

Burnos vėžys – tai piktybinis navikas, kuris vystosi burnos ertmėje, gerklėje arba aplinkiniuose audiniuose. Šis vėžys gali turėti rimtų pasekmių sveikatai, todėl svarbu laiku jį atpažinti ir pradėti gydymą. Dažnai burnos vėžys susijęs su rizikos veiksniais, tokiais kaip tabako vartojimas, alkoholis, saulės spindulių poveikis, nepakankama burnos higiena ir kai kurios virusinės infekcijos. Šiame straipsnyje išnagrinėsime burnos vėžio priežastis, simptomus, diagnostiką, gydymo metodus ir alternatyvas.

Burnos vėžio priežastys

Burnos vėžio atsiradimą gali lemti įvairūs veiksniai. Dažniausiai jie apima:

1. Tabako vartojimas

Tabako produktai, įskaitant cigaretes, cigarus, kramomąjį tabaką, smarkiai padidina burnos vėžio riziką. Nikotinas ir kitos kenksmingos medžiagos, esančios tabako gaminiuose, sukelia burnos gleivinės pažeidimus, kurie gali virsti piktybiniais navikais.

2. Alkoholis

Per didelis alkoholio vartojimas taip pat gali prisidėti prie burnos vėžio vystymosi. Tyrimai rodo, kad alkoholis padidina burnos audinių jautrumą kenksmingoms medžiagoms, dėl to padidėja rizika susirgti šiuo vėžiu.

3. HPV virusas

Žmogaus papilomos virusas (HPV) yra dar viena žinoma burnos vėžio priežastis, ypač orogenitaliniais kontaktas gali padidinti riziką. Kai kurie HPV tipai sukelia genitalijų karpas, tačiau prisideda ir prie burnos vėžio vystymosi.

4. Nepakankama burnos higiena

Prasta burnos higiena gali sukelti dantų ėduonį ir uždegimą, o tai gali prisidėti prie burnos vėžio vystymosi. Reguliarus dantų valymas, vizitai pas odontologą ir tinkamos burnos higienos praktikos yra svarbios prevencinės priemonės.

Simptomai

Burnos vėžio simptomai gali būti įvairūs, ir dažnai jie gali būti ignoruojami ankstyvosiose stadijose. Tačiau svarbu atkreipti dėmesį į šiuos požymius:

1. Poveikiai burnos gleivinėms

– Lėtinis skausmas burnoje
– Lūpų, dantų ar burnos gleivinės opeliai, kurie nekrypsta
– Nereguliarūs arba šiurkštūs iškilimai burnoje

2. Sunkumai valgant ir kalbant

– Valgymo sunkumai, skausmas ar diskomfortas valgymo metu
– Sunkumai kalbant, balso pakitimai

3. Nepaaiškinami simptomai

– Nustatyti neaiškios kilmės svorio netekimo atvejai
– Dažnas užkimimas, kuris trunka ilgiau nei kelias savaites

Diagnostika

Jei yra įtarimų dėl burnos vėžio, būtina kreiptis į specialistą. Diagnostikos procesas apima:

1. Fizinė apžiūra

Onkologas arba odontologas atliks burnos ertmės fizinę apžiūrą, siekdamas nustatyti neįprastus pokyčius arba opeles.

2. Biopsija

Jei randamas įtartinas navikas, būtina atlikti biopsiją – audinių mėginio paėmimą, kuris bus tiriamas dėl vėžio ląstelių.

3. Vaizdiniai tyrimai

Galimi papildomi tyrimai, tokie kaip rentgeno tyrimai, kompiuterinė tomografija (KT) arba magnetinio rezonanso tomografija (MRT), siekiant įvertinti naviko apimtį ir plitimą.

Gydymas

Burnos vėžio gydymas priklauso nuo naviko dydžio, lokalizacijos ir stadijos. Dažniausiai naudojami šie metodai:

1. Chirurginis gydymas

Chirurgija gali būti reikalinga pašalinti naviką ir aplinkinius audinius. Tai gali apimti visą burnos ertmę arba dalį žandikaulio.

2. Radioterapija

Radioterapija naudojama siekiant sunaikinti vėžio ląsteles siekiant sumažinti naviko dydį arba sunaikinti likusias ląsteles po operacijos.

3. Chemoterapija

Chemoterapija gali būti taikoma kaip papildomas gydymas, naudojant vaistus, siekiant sunaikinti vėžio ląsteles visame organizme.

4. Imunoterapija

Imunoterapija – tai gydymo būdas, kuris skatina organizmo imuninę sistemą kovoti su vėžio ląstelėmis. Vaistai, tokie kaip pembrolizumabas ir nivolumabas, yra tiriami burnos vėžio gydymui.

Alternatyvūs gydymo metodai

Nors tradiciniai gydymo būdai yra svarbūs, kai kurie pacientai ieško papildomų alternatyvų, kad pagerintų savo sveikatą ir gyvenimo kokybę. Šios alternatyvos apima:

1. Natūralūs papildai

Kai kurie tyrimai rodo, kad natūralūs papildai, tokie kaip kurkuminas, gali turėti priešvėžinių savybių. Tačiau reikia pasitarti su gydytoju, prieš pradedant vartoti bet kokius papildus.

2. Dietos pokyčiai

Sveikos mitybos priemonių, pvz., daržovių, vaisių ir omega-3 riebalų rūgščių, siekiama pagerinti imuninės sistemos funkciją ir organizmo atsparumą.

3. Psichologinė parama

Psichologiniai metodai, tokie kaip meditacija, joga ar masažai, gali padėti mažinti stresą ir didinti bendrą savijautą.

Išvados

Burnos vėžys yra rimta liga, kurios prevencija ir ankstyvas atpažinimas yra labai svarbūs. Pasirūpinkite savo burnos higiena, reguliariai atlikite vizitus pas odontologą ir laikykitės sveikos gyvensenos principų, kad sumažintumėte riziką. Jei pastebite bet kokius nerimą keliančius simptomus, nedelsdami kreipkitės į specialistą. Gydymo galimybės yra įvairios, o alternatyvūs metodai gali padėti pagerinti bendrą sveikatos būklę bei gyvenimo kokybę.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *