Nusideginimas yra dažnas nudegimo tipas, kuris gali pasireikšti įvairiais laipsniais – nuo paviršinių iki sunkių. Pastaraisiais metais, turint omenyje, kad saulės poveikis ir šilumos šaltinių naudojimas kasdienėje veikloje padidėjo, nusideginimų atvejų skaičius išaugo. Sužinokime, ką daryti nusideginus, siekiant sumažinti skausmą ir užtikrinti tinkamą gydymą.
Nusidėvėjimo tipai ir jų sunkumas
Nusideginimai klasifikuojami į tris pagrindinius tipus:
Pirmojo laipsnio nusideginimas
Pirmojo laipsnio nusideginimai pažeidžia tik paviršinį odos sluoksnį (epidermį). Tai gali sukelti paraudimą, patinimą ir skausmą. Jie dažnai gydomi namuose ir paprastai gyja per kelias dienas.
Antrasis laipsnis
Antrasis laipsnis apima epidermį ir dalį dermos (antrojo odos sluoksnio). Šio laipsnio nusideginimai sukelia pūslėjimą, stiprų skausmą ir gali palikti randus. Kai kurie antrojo laipsnio nusideginimai reikalauja medicininės pagalbos.
Trečiojo laipsnio nusideginimas
Trečiojo laipsnio nusideginimai pažeidžia visus odos sluoksnius ir gali paveikti gilesnius audinius. Tokių nusideginimų atveju odos paviršius dažnai būna banguotas ir švytintis, o skausmas gali būti mažesnis dėl nervų pabaigos pažeidimo. Tokiems nudegimams reikalinga skubi medicininė pagalba.
Kaip pirmiausia reaguoti nusideginus
Pirmasis žingsnis, kai patiriate nusideginimą, yra atlikti šiuos veiksmus:
Perkelkite nuo šilumos šaltinio
Kai tik pastebite, kad nusidegote, iš karto atitraukite save nuo šilumos šaltinio, kad išvengtumėte tolesnio odos pažeidimo.
Atvėsinkite pažeistą vietą
Atvėsinkite pažeistą odos vietą šaltu vandeniu ar kompresu, kad sumažintumėte skausmą ir uždegimą. Svarbu, kad vanduo nebūtų ledinis, kad nesukeltumėte papildomo pažeidimo. Laikykite pažeistą vietą po vėsiu vandeniu maždaug 10-20 minučių, arba kol skausmas sumažės.
Nevenkite nieko, kas dirgina
Venkite naudoti ledą tiesiogiai ant odos, nes tai gali sukelti papildomą žalos. Taip pat venkite tepalu ir kvepalais, kurie gali dirginti nudegimus.
Vaistai ir alternatyvos skausmui palengvinti
Be recepto vaistai
Skausmui malšinti galite naudoti tokius vaistus kaip ibuprofenas (pvz., „Nurofen”) arba paracetamolis (pvz., „Panadol”). Šie vaistai padės sumažinti skausmą ir uždegimą.
Beveik natūralios priemonės
Yra ir natūralių priemonių, kuriomis galite palengvinti skausmą:
– **Aloe vera** – žinoma savo gydomosiomis savybėmis, ypač nudegimų atveju.
– **Gryna medus** – turi antimikrobinių savybių, padeda gyti ir mažina uždegimą.
– **Skanios daržovės**, tokios kaip agurkai, gali būti puikus būdas atvėsinti ir drėkinti odą.
Kaip prižiūrėti sudegusią odą
Drėkinimas
Reguliarus pažeistos odos drėkinimas labai svarbus, kad išvengtumėte jos lupimo ir skausmo. Naudokite drėkinamąjį kremą arba losjoną, kurie yra specialiai skirti nudegimams gydyti.
Venkite saulės
Po nusideginimo būtinai venkite tiesioginių saulės spindulių bent keletą dienų. Jei reikia išeiti, naudokite apsauginę priemonę su aukštu SPF.
Konsultacija su gydytoju
Jeigu nusideginimas yra didesnis nei 10% kūno paviršiaus ar nusideginta veido, rankų, kojų, lytinių organų ar kvėpavimo takų srityje, būtina kreiptis į gydytoją.
Išvados
Nusideginimas gali būti itin nemalonus ir skausmingas, tačiau laikydamiesi šių patarimų ir priemonių, galite efektyviai gydyti ir palengvinti simptomus. Būtina neignoruoti skausmo ir nepasikliauti neverifying gydymu – visuomet kreipkitės į sveikatos specialistą, jei turite abejonių dėl savo būklės.
