Mirtazapinas (Actavis) yra antidepresantas, dažnai skiriamas depresijos ir nerimo sutrikimų gydymui. Šis vaistas priklauso tetraciklinio tipo antidepresantams ir veikia, didindamas tam tikrų neurotransmiterių lygį smegenyse. Mirtazapinas gali padėti pagerinti nuotaiką, didinti energiją ir mažinti nerimą. Žemiau aptarsime jo poveikį, dozes, potencialius šalutinius poveikius, alternatyvas bei kitas svarbias disciplinas.
Vaisto veikimo mechanizmas
Mirtazapinas veikia šiek tiek kitaip nei tradiciniai selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI). Taip yra todėl, kad jis blokuoja tam tikrus serotonino ir norepinefrino receptorius, tuo pačiu didindamas neurotransmiterių lygį. Skaitydami toliau sužinokite, kaip mirtazapinas paveikia smegenų chemiją ir kokius neurotransmiterius jis veikia.
Serotonino ir norepinefrino poveikis
Mirtazapinas veiksmingai veikia serotinerginę ir noradrenerginę sistemą. Jis blokuoja alfa-2 adrenerginį receptorių, kuris sumažina norepinefrino išskyrimą. Tai padidina norepinefrino koncentraciją sinapsėse ir padeda užtikrinti geresnę neurotransmisiją. Be to, mirtazapinas veikia ir serotonino receptorius, tokiu būdu padidindamas serotonino kiekį smegenyse.
Naudojimo indikacijos
Mirtazapinas dažniausiai skiriamas šioms ligoms:
- Didžioji depresija
- Nerimo sutrikimai
- Posttrauuminio streso sutrikimas (PTSD)
- Socialinė fobija
Dozavimas
Mirtazapino dozė gali skirtis priklausomai nuo paciento amžiaus, būklės sunkumo ir kitų medicininių faktorių. Pradžioje dažniausiai skiriama maža dozė, siekiant įvertinti organizmo reakciją, o vėliau ji gali būti didinama, kol pasiekiama optimali terapinė dozė.
Pradžios dozė
Dažniausiai pradinė mirtazapino dozė yra 15 mg, vartojama vakare prieš miegą. Tai yra dėl to, kad mirtazapinas gali sukelti mieguistumą. Jei reikia, dozę galima didinti iki 30 mg arba 45 mg per parą, remiantis gydytojo nurodymu.
Potencialus šalutinis poveikis
Kaip ir bet kuris kitas vaistas, mirtazapinas gali sukelti šalutinį poveikį. Svarbu žinoti, kokie simptomai gali pasireikšti. Nors dauguma žmonių toleruoja vaistą gerai, kai kurie gali patirti:
- Ajamas
- Galvos skausmas
- Padidėjęs apetitas
- Mieguistumas
- Burnos džiūvimas
Retesni šalutiniai poveikiai
Kai kurie žmonės gali patirti retesnių, tačiau rimtesnių šalutinių poveikių, tokių kaip:
- Allerginės reakcijos
- Kraujavimo sutrikimai
- Širdies ritmo sutrikimai
Alternatyvos Mirtazapinui
Yra keletas alternatyvų, kurias galima apsvarstyti gydant depresiją. Šios alternatyvos apima:
- Fluoksetinas (Prozac) – selektyvus serotonino reabsorbcijos inhibitorius, kuris dažnai skiriamas depresijai ir nerimo sutrikimams.
- Citalopramas (Celexa) – dar viena SSRI, veiksminga daugeliui pacientų, kenčiančių nuo depresijos.
- Duloksetinas (Cymbalta) – serotonino ir norepinefrino reabsorbcijos inhibitorius, kuris taip pat gali būti naudojamas skausmui valdyti.
- Venlafaksinas (Effexor) – dar vienas SNRI, kuris gali būti efektyvus gydant depresiją ir nerimą.
Baigiamasis žodis
Mirtazapinas (Actavis) yra efektyvi priemonė, daugeliui žmonių padedanti kovoti su depresija ir nerimo sutrikimais. Nors jis gali turėti šalutinį poveikį, dauguma vartotojų randa naudos, palyginti su neigiamais aspektais. Prieš pradedant vartoti bet kurį vaistą, svarbu pasitarti su gydytoju arba psichiatru, kad būtų nustatytos tinkamos gydymo strategijos ir pasirinkta optimali terapija. Informavimas apie galimas alternatyvas taip pat gali padėti pacientams rasti geriausią sprendimą jų gydymui.
