Skip to content
Pagrindinis » Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas yra rimtas oftalmologinis sutrikimas, galintis sukelti negrįžtamus regos sutrikimus ir net aklumą. Šiame straipsnyje bus analizuojamos tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo priežastys, simptomai, diagnostika ir gydymo galimybės.

Kas yra tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas?

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas apibūdinamas kaip būklė, kai tinklainės kraujagyslėse atsiranda obstrukcija, dėl kurios sutrinka normalus kraujo pritekėjimas. Dėl šios būklės gali atsirasti tinklainės audinių pažeidimai, atsirasti edemos ir kitos komplikacijos.

Kraujagyslių nepraeinamumo priežastys

1. Diabetinė retaopatija

Diabetinė retaopatija yra viena iš dažniausių tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo priežasčių. Diabetas sukelia ilgalaikį kraujagyslių pažeidimą, dėl kurio kraujagyslės tampa trapios ir lengvai pažeidžiamos. Dėl to gali atsirasti mikroskopiniai kraujo krešuliai, blokuojantys kraujo tekėjimą.

2. Centrinės tinklainės venos obstrukcija (CRVO)

Centrinės tinklainės venos obstrukcija yra kita dažna priežastis. Ši būklė įvyksta, kai venos, kurios atsakingos už kraujo nutekėjimą iš tinklainės, užsikemša. Tai gali sukelti stiprų regėjimo praradimą ir tinklainės edemą.

3. Retina venų trombozė (RVO)

Retina venų trombozė, apimanti tiek centrinę, tiek šakines venas, gali sukelti tinklainės kraujagyslių nepraeinamumą. Tai dažnai atsiranda vyresnio amžiaus žmonėms ir gali būti susijusi su hipertenzija, ateroskleroze arba širdies ligomis.

4. Uveitas

Uveitas – tai akies vidinės membranos uždegimas, kuris taip pat gali sukelti tinklainės kraujagyslių nepraeinamumą. Uveitas gali būti autoimuninė liga arba reaguodamas į infekciją.

Simptomai

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas gali pasireikšti įvairiais simptomais. Kai kurie iš jų yra:

1. Regėjimo sutrikimai

Priklausomai nuo obstrukcijos vietos ir masto, pacientai gali patirti neryškų regėjimą, spalvų matymo sutrikimus arba net staigų regėjimo praradimą.

2. Tamsi dėmė regėjime

Dėl kraujotakos sutrikimų tinklainės srityje gali atsirasti tamsoje dėmės, išsivysčiusios kaip skysčio sutirštėjimo ar kraujo kaupimosi pasekmė.

3. Skausmas akyje

Kai kurie pacientai gali patirti skausmą ar diskomfortą akyse, ypač kai yra susijusi uveitas ar kitos uždegiminės būklės.

Diagnostika

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumo diagnozė paprastai apima kelis žingsnius:

1. Oftalmologinis tyrimas

Pirmiausia atliekamas išsamus oftalmologinis tyrimas, įskaitant regėjimo aštrumo įvertinimą ir funduso tyrimą. Gydytojai naudoja specialias priemones, kad ištirtų tinklainės kraujagysles ir nustatytų, ar yra kokių nors obstrukcijų.

2. Angiografija

Fluorescencinė angiografija ir tinklainės tomografija gali būti naudojamos tam, kad būtų galima tiksliau įvertinti kraujotakos būklę ir identifikuoti bet kokius patologinius pokyčius.

3. Ultragarsas

Akies ultragarsas gali būti naudingas, norint įvertinti tinklainės struktūras ir nustatyti, ar yra skysčio kaupimasis ar kitų anomalijų.

Gydymas

Gydymo strategijos priklauso nuo kraujagyslių nepraeinamumo priežasties.

1. Vaistų terapija

Gydytojai gali skirti vaistus, kurie padeda sumažinti edemą ar uždegimą. Tai gali būti kortikosteroidai arba anti-VEGF (vaskulinių endotelio augimo faktorių) vaistai, skirti užkirsti kelią kraujagyslių augimui.

2. Lazerinė terapija

Lazerinė koaguliacija kartais naudojama, kad užkertant kelią papildomam kraujo netekimui ir sušalintų nenormalias kraujagysles.

3. Chirurginis gydymas

Daugeliu atvejų, kai vaistai neatneša palengvėjimo, gali būti reikalingos chirurginės intervencijos, pavyzdžiui, vitrektomija, siekiant pašalinti kraujo ar skysčių kaupimąsi.

Išvados

Tinklainės kraujagyslių nepraeinamumas yra sudėtinga būklė, reikalaujanti ankstyvos diagnostikos ir tinkamo gydymo. Svarbu nuolat stebėti akių sveikatą, ypač turintiems rizikos veiksnių, tokių kaip diabetas ar hipertenzija. Pasitarus su specialistu ir laikantis gydymo plano, galima sustabdyti regėjimo praradimą ir pagerinti bendrą akių sveikatą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *