Skip to content
Pagrindinis » Skauda meniską

Skauda meniską

Skausmas, atsirandantis menisko srityje, gali sukelti didelį diskomfortą ir riboti judėjimą. Šiame straipsnyje išsamiai aptarsime menisko struktūrą, dažniausias problemas, su kuriomis susiduriama, jų simptomus, diagnostiką ir gydymo galimybes.

Menisko struktūra ir funkcijos

Meniskas yra pusmėnulio formos kremzlės diskas, esantis tarp šlaunikaulio ir blauzdikaulio. Kiekvienoje kelio sąnario pusėje yra po du meniskus: medialinį (vidinį) ir lateralinį (išorinį). Meniskai atlieka keletą svarbių funkcijų:

Apsaugos funkcija

Meniskai veikia kaip amortizatoriai, sugerdami smūgius, kurie atsiranda vaikščiojant, bėgant ar šokinėjant. Jų funkcija padeda apsaugoti kaulų paviršius nuo pažeidimų ir nusidėvėjimo.

Judesių stabilizavimas

Meniskai taip pat stabilizuoja kelio sąnarį, padėdami užtikrinti sklandų judėjimą ir sumažindami riziką patirti traumų.

Dažniausios menisko problemos

Menisko sužalojimai yra dažni, ypač tarp sportininkų ir vyresnio amžiaus žmonių. Dažniausios menisko problemos apima:

Menisko plyšimas

Menisko plyšimas įvyksta, kai kremzlė pažeidžiama dėl aštrių judesių, posūkių arba per didelio apkrovimo. Plyšimas gali būti aštrus (trauminis) arba lėtinis (susijęs su ilgesniu degeneravimu).

Degeneratyviniai pokyčiai

Vyresnio amžiaus žmonėms meniskai gali degeneruoti, pasidaryti plonesni ir mažiau elastingi. Tai gali sukelti skausmą ir diskomfortą, net ir esant nedidelėms apkrovoms.

Menisko sužalojimo simptomai

Skausmas menisko srityje gali pasireikšti įvairiai, ir dažniausiai apima:

Skausmas

Menisko sužalojimas gali sukelti aštrų, ūmų skausmą, ypač judant kelio sąnaryje. Skausmas dažnai intensyvėja atlikus tokius veiksmus kaip lenkimas, sukimas arba šokinėjimas.

Patinimas

Dėl uždegimo proceso kelio sąnarys gali tapti patinęs. Patinimas gali atsirasti tiek iškart po traumos, tiek ir praėjus keleto dienų po priežasties.

Apribotas judrumas

Dėl menisko sužalojimo gali sumažėti kelio sąnario judėjimo amplitudė, todėl žmogus gali patirti sunkumų lengvai vaikščioti, lenkti koją ar stoti ant jos.

Diagnostika

Menisko sužalojimai paprastai diagnozuojami klinikinės apžiūros metu, tačiau norint tiksliau įvertinti pažeidimą, naudojamos papildomos diagnostikos priemonės:

Ultragarso tyrimas

Ultragarsas gali padėti vizualizuoti minkštuosius audinius ir aptikti menisko plyšimus.

MRT (magnetinio rezonanso tomografija)

MRT yra viena iš geriausių tyrimo priemonių, leidžiančių tiksliai įvertinti menisko būklę ir nustatyti pažeidimus.

Gydymo galimybės

Menisko sužalojimo gydymas priklauso nuo sužalojimo tipo, sunkumo ir paciento amžiaus. Gydymas gali apimti:

Konservatyvus gydymas

Pradiniame etape galima taikyti poilsį, ledo kompresus, priešuždegiminius vaistus, fizioterapiją ir pritaikytus pratimų planus, kurie stiprina raumenis aplink kelio sąnarį.

Chirurginis gydymas

Kai kuriems pacientams gali prireikti operacijos, ypač jei menisko plyšimas yra rimtas arba sukelia nuolatinius simptomus. Operacijos tipas gali būti menisko siuvimas arba dalies menisko pašalinimas.

Išvados

Menisko sužalojimai yra dažna problema, kuri gali paveikti žmones nuo jaunų sportininkų iki vyresnio amžiaus asmenų. Su tinkama diagnostika ir gydymu galima pasiekti gerų rezultatų, todėl svarbu kreiptis į gydytoją, kai atsiranda pirmieji simptomai. Careful management and rehabilitation can help individuals return to their normal activities and reduce the risk of further injury.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *