Skip to content
Pagrindinis » Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai

Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai

Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai yra retesnė, tačiau mediciniškai svarbi tema, turinti tiek klinikinių, tiek diagnostinių aspektų. Šie navikai dažniausiai pasireiškia seilių liaukose, ypač parotidinėje ( didžioji seilių liauka, esanti šalia ausies) ir submandibulinėje ( esanti po apatine žandikaulio dalimi) liaukose. Gerybiniai navikai gali sukelti fizinę ir psichologinę našta pacientams, taip pat reikalauja atidžios diagnostikos ir, jei reikia, gydymo.

Didžiųjų seilių liaukų anatomija

Seilių liaukų tipai

Didžiosios seilių liaukos susideda iš trijų pagrindinių tipų: parotidinės, submandibulinės ir sublingualinės. Kiekviena iš jų turi savo anatomines savybes ir funkcijas, tačiau visos jos kartu atlieka svarbią funkciją – seilių gamybą, kuri padeda virškinti maistą ir apsaugo burnos ertmę nuo infekcijų.

Seilių liaukų funkcijos

Seilių liaukos gamina seiles, kurios padeda maisto virškinimui ir palengvina rijimo procesą. Seilėse yra fermentų, antibakterinių medžiagų ir įvairių mineralų, kurie palaiko burnos higieną.

Gerybinių navikų klasifikacija

Pagrindinės gerybinių navikų rūšys

Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai gali būti klasifikuojami į kelias pagrindines grupes, įskaitant:

1. **Pleomorfinis adenomas** – dažniausiai pasitaikantis gerybinis navikas, sudarytas iš mišrių audinių, kuriame yra tiek liaukinio, tiek stromalinio komponento.

2. **Warthin navikas** – taip pat žinomas kaip papiliarinis cystadenomas limfomatous, dažniausiai pasitaiko vyresniems vyrams ir gali būti susijęs su tabako vartojimu.

3. **Adenolipozė** – retesnis navikas, kuris atsiranda seilių liaukose, dažniausiai parotidinėje.

4. **Miksoidinis adenomas** – sudarytas iš švelnių gleivinių audinių, būdingas lėtinis augimas.

Simptomai

Fiziniai simptomai

Gerybiniai navikai dažnai pasireiškia kaip neskausmingi guzeliai/arba patinimai seilių liaukose. Pacientai gali pastebėti:

– Patinimą šalia ausies ar apatinės žandikaulio dalies.
– Pakeistas seilių sekrecijas, pvz., sumažėjusį ar padidėjusį seilių gamybą.
– Nesuprantamus skausmus ar diskomfortą regiono aplink guzelį.

Klinikiniai simptomai

Dėl didelių navikų gali atsirasti klinikinių simptomų, tokių kaip rijimo sunkumai. Retais atvejais, jei navikas spaudžia nervus, gali pasireikšti paralyžius arba tirpimas veido srityje.

Diagnostika

Asmeninė anamnezė ir tyrimai

Gydytojas pradeda diagnozės procesą nuo asmeninės anamnezės surinkimo. Būtina išsiaiškinti, kiek laiko pacientas jaučiasi diskomfortą, kokie simptomai pasireiškia, ar yra galima genetinė polinkis ir ar buvo ankstesni su seilių liaukomis susiję sutrikimai.

Vaizdo diagnostika

Tam, kad būtų tiksliai nustatytas naviko pobūdis ir jo išplitimas, būtų atliekami tokių tyrimų kaip:

– **Ultragarsas** – leidžia vizualizuoti naviką ir įvertinti jo apimtį.
– **MRT arba KT** – padeda įvertinti giliai esančius navikus ir jų poveikį aplinkiniams audiniams.

Biopsija

Jau esant įtarimui dėl gerybinio naviko, gydytojas gali atlikti adatos biopsiją. Šios procedūros metu smulkiai imamas audinys iš naviko ir siunčiamas laboratoriniams tyrimams.

Gydymas

Chirurginis gydymas

Visais atvejais, kai nustatomas gerybinis navikas, dažniausiai skiriama chirurginė intervencija. Operacijos metu navikas pašalinamas kartu su aplinkiniais audiniais, siekiant užtikrinti, kad jis neužkrėstų kitų struktūrų ir būtų išvengta pasikartojimo.

Pasekmės po gydymo

Pooperaciniu laikotarpiu pacientai turi atkreipti dėmesį į ilgalaikę seilių gamybą ir galimas komplikacijas. Kai kuriais atvejais gali prireikti fizioterapijos ar papildomų procedūrų, kad būtų galima atkurti normalią funkciją.

Išvados

Didžiųjų seilių liaukų gerybiniai navikai yra svarbi tema, reikalaujanti atidžios diagnostikos ir gydymo. Nors jie paprastai būna neskausmingi ir nekelia didelių sveikatos problemų, jie vis tiek gali turėti neigiamos įtakos paciento gyvenimo kokybei. Laiku nustatydami ir gydydami šiuos navikus, galime užtikrinti geresnį pacientų išgyvenamumą ir gyvenimo kokybę. Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl reikia glaudaus bendradarbiavimo su gydytoju ir specialistais, siekiant pasiekti geriausių rezultatų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *